Czy w związku z tym możemy mówić o „osiągnięciu progu”, jeżeli w wyniku przebudowy linii napowietrznej o napięciu 110 kV powstaje przebudowany fragment linii o tym samym napięciu, tj. 110 kV?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z pytaniem dotyczącym konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie istniejącej napowietrznej linii elektroenergetycznej WN-110kV. W ramach przebudowy planowana jest m.in. wymiana stanowisk słupowych w osi istniejącej linii 110 kV, wymiana przewodów i urządzeń elektroenergetycznych, a także możliwe podwyższenie pojedynczych słupów. Zmianie nie ulegnie napięcie znamionowe istniejącego obiektu, oś oraz długość napowietrznej linii.

Czy zastosowanie w tym przypadku ma § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z § 3 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś. i w związku z czym, zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283) - dalej u.o.o.ś. przedsięwzięcie to wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Czy "progiem" w tym przypadku jest napięcie znamionowe 110kV?

Czy w związku z tym możemy mówić o "osiągnięciu progu", jeżeli w wyniku przebudowy linii napowietrznej o napięciu 110 kV powstaje przebudowany fragment linii o tym samym napięciu, tj. 110 kV?

Czy dla postępowania ws. przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ww. linii elektroenergetycznej o napięciu 110 kV istotne jest, że dla przedsięwzięcia polegającego na budowie ww. linii elektroenergetycznej 110kV nigdy nie została przeprowadzona procedura zmierzająca do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (instalacja powstała przed wieloma laty, gdy nie obowiązywały przepisy dotyczące ooś)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX