Czy w związku z tym, iż Strona jest nadal opiekunem prawnym dziecka, należy zweryfikować decyzję uchylającą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Strona pobierała zasiłek pielęgnacyjny na dziecko będąc jego opiekunem prawnym i pełniąc funkcję rodziny zastępczej dla tego dziecka.

Następnie poinformowała, iż zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dziecko zamieszkało ze swoją biologiczną matką w innej gminie (na czas trwania postępowania o przywrócenie władzy rodzicielskiej, miejsce pobytu dziecka ustalono przy matce).

Rodzina zastępcza dla tego dziecka została rozwiązana, Strona zwróciła się o uchylenie zasiłku pielęgnacyjnego na to dziecko, wskazując, iż będzie o to świadczenie ubiegać się matka dziecka. Organ uchylił prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na to dziecko zgodnie z żądaniem strony.

Okazało się, że Strona nadal jest opiekunem prawnym dziecka, ponieważ Sąd nie zwolnił jej z tej funkcji, nie zakończyło się również postępowanie sądowe odnośnie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Matka dziecka złożyła wniosek w swoim miejscu zamieszkania o zasiłek pielęgnacyjny na to dziecko i został on przyznany.

Czy w związku z tym, iż Strona jest nadal opiekunem prawnym dziecka, tutejszy organ winien zweryfikować swoją decyzję uchylającą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego (jest ona ostateczna)?

Czy opiekun prawny może sam zrezygnować z pobierania świadczeń na dziecko, które ma pod opieką i wskazać, by rodzice sami ubiegali się o świadczenia na nie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX