Czy w związku z sytuacją, w której właściciel działki zamierza prowadzić działalność gospodarczą, organ który wydał zezwolenie na wycinkę drzew, ma podstawy prawne do wszczęcia postępowania w związku z naliczeniem opłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2018 r.

PYTANIE

W listopadzie 2015 r. osoba fizyczna złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew rosnących na działce oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka rolna. Działka ta była przez kilka lat nieużytkowana i wnioskodawca zamierzał przywrócić ją do użytkowania rolniczego. Na ten wniosek w lutym 2016 r. organ wydał decyzję zezwalającą na wycinkę drzew zwalniając wnioskodawcę z opłaty ze względu na uzyskanie zgody przez osobę fizyczną na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na początku 2017 r. ta sama osoba wystąpiła do Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację inwestycji polegającej na wydobywaniu kopaliny (żwiru). Drzewa zostały wcześniej wycięte (zgodnie z decyzją) w głównym celu przywrócenia nieużytkowanego gruntu do użytkowania rolniczego. Teren działki nie został przywrócony do rolniczego wykorzystania.

Czy w związku z zaistniałą sytuacją, w której właściciel działki zamierza prowadzić działalność gospodarczą (wydobywanie żwiru), organ który wydał zezwolenie na wycinkę drzew (na zasadach wyżej opisanych), ma podstawy prawne do wszczęcia jakiegoś postępowania administracyjnego w związku z naliczeniem opłaty, a może kary za wycięte drzewa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX