Czy w związku z przekształceniem prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wystąpi konieczność... - OpenLEX

Czy w związku z przekształceniem prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wystąpi konieczność dokonania korekty VAT w odniesieniu do nakładów na nieruchomość?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2019 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabyła nieruchomość w sierpniu 2009 r. na podstawie aktu notarialnego bez prawa do odliczenia podatku VAT. Przedsiębiorca poniósł nakłady na remont nieruchomości w kwocie przekraczającej 30% jej wartości, od wydatków na remont odliczył podatek VAT. Ostatnie nakłady poniósł w maju 2012 r. Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT w powyżej nieruchomości od stycznia 2012 r. 01.12.2017 r. jednoosobowa działalność gospodarcza została przekształcona w sp. z o.o. W zamian za udziały osoba fizyczna wniosła do spółki przedsiębiorstwo. W skład przedsiębiorstwa wchodziła min. powyższa nieruchomość.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą miała obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wydatków na remont nieruchomości w związku z przekształceniem w spółkę z o.o.?

Czy spółka z o.o. przy sprzedaży ww. nieruchomości w październiku 2019 będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX