Czy w związku z pozostawionym mieniem za granicą następuje tzw. przekształcenie bez opłat i pomimo lokalu handlowego i prowadzonej tam działalności nie trzeba wydawać zaświadczenia na 99 lat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działka o pow. 0,0235 ha zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym. Wydzielone są w nim dwa lokale (pierwszy lokal jest mieszkalny o pow. 105,11 m2, a drugi handlowy o pow. 28,44 m2). W tym handlowym prowadzona jest działalność – sklep monopolowy. Działka jest w użytkowaniu wieczystym, opłata jednak nigdy nie była pobierana, nigdy też nie była nieruchomość wyceniana, ani nie była naliczona stawka (ponieważ z aktu notarialnego – umowy sprzedaży z 29.06.1959 r. wynika, iż opłata nie ma być pobierana za pozostawione mienie za granicą. To był akt sprzedaży na własność czasową - 80 lat. W dokumentach z 1992 r. pracownik urzędu napisał wówczas, że należy zaniechać ściągania opłat za użytkowanie wieczyste do 2039 r.

Czy nieruchomość ulega przekształceniu?

Jeśli tak, czy w grę wchodzi tu pomoc de mimimis, czy wtedy zaświadczenie wydaję na 99 lat?

Jakie czynności należy wówczas podjąć?

Czy może w związku z pozostawionym mieniem za granicą następuje tzw. przekształcenie bez opłat i pomimo lokalu handlowego i prowadzonej tam działalności nie trzeba wydawać zaświadczenia na 99 lat?

Czy teraz winnam zlecić wycenę nieruchomości i dokonać ustalenia stawki procentowej, a następnie wydać zaświadczenie na 99 lat?

Jednocześnie nadmieniam, iż w dniu dzisiejszym właściciel tego domu (i jednocześnie lokalu handlowego) zaprzestał prowadzenia działalności z 31.01.2020 r. tj. zamknął sklep oraz działalność gospodarczą w CIDG, z tego jednak co mówił będzie lokal wynajmował na inną działalność.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX