Czy w związku z nowelizacją art. 43 u.w.r.s.p.z., stosować procedurę wstępnej kwalifikacji do pełnienia funkcji rodzica zastępczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 18 stycznia 2023 r. mieszkaniec powiatu k. złożył w mieście Ś. podanie o wpisanie na listę kandydatów do odbycia szkolenia na sprawującego rodzinną pieczę zastępczą. W związku z zamiarem Ww., dotyczącym podjęcia współpracy z miastem Ś., a także na jego wyraźną prośbę, podanie postanowiono rozpatrywać na terenie Ś.

Zgodnie z obowiązującym w dniu 18 stycznia 2023 r. stanem prawnym, osobę poinformowano na piśmie o rozpoczęciu procedury wstępnej akceptacji na szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych (art. 43 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Dnia 1 lutego 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja zmieniła brzmienie art. 43 u.w.r.s.p.z., w taki sposób, że procedurę wstępnej akceptacji na szkolenie zastąpiono procedurą wstępnej kwalifikacji do pełnienia funkcji rodzica zastępczego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej wstępnej kwalifikacji, organizator rodzinnej pieczy zastępczej kieruje kandydata, na jego wniosek, na szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych.

Czy w związku z nowelizacją u.w.r.s.p.z., należałoby postępować dalej zgodnie z obecnie obowiązującą procedurą wstępnej kwalifikacji, czy poprzednio obowiązującą procedurą wstępnej akceptacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX