Czy w związku z koniecznością zapewnienia 11 godzin odpoczynku pracownik powinien wpisać dokładnie tą godzinę, w której przyszedł do pracy na liście obecności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik zatrudniony od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 15:00 zakończył podróż służbową, np. o godzinie 23:45 uniemożliwiającej 11 godzinny odpoczynek. Do pracy powinien stawić się zatem dopiero o godzinie 10:45 rano, aby mógł wypocząć.

Czy w związku z powyższym powinien wpisać dokładnie taką godzinę (10:45) na liście obecności? (praktyka w zakładzie pracy jest taka, że pracownik zawsze wpisuje na liście godzinę przyjścia i wyjścia z pracy oraz podpisuje się).

Gdyby jednak pracownik nie przyjechał do zakładu pracy o godz. 10:45, tylko jak zwykle o godz. 7:00 rano, podpisując się na liście obecności (wpisując jednocześnie godzinę przyjścia - 7:00).

Co w takiej sytuacji pracodawca powinien uczynić?

Nie posiadał rano w tym dniu wiedzy na temat tak późnego powrotu pracownika z delegacji, ponieważ ten nie złożył stosownego oświadczenia, a wypełnione polecenie wyjazdu służbowego ze wszystkim szczegółami dotyczącymi podróży, w tym godziną wyjazdu, powrotu itd. oddał w terminie późniejszym.

W jaki sposób pracodawca powinien w takiej sytuacji zrekompensować temu pracownikowi brak odpoczynku mimo, że nie byłoby to zamiarem pracodawcy, aby takie prawo pracownikowi odbierać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX