Czy w związku z eksportem oleju CN 27101929 na Ukrainę przedsiębiorcy, który zapłacił akcyzę wraz z fakturą, przysługiwać... - OpenLEX

Czy w związku z eksportem oleju CN 27101929 na Ukrainę przedsiębiorcy, który zapłacił akcyzę wraz z fakturą, przysługiwać będzie prawo żądania zwrotu zapłaconej akcyzy?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2018 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, podatnik VAT czynny, niebędący zarejestrowanym podatnikiem akcyzy planuje zakupić w Polsce (od firmy prowadzącej skład podatkowy) olej oznaczony symbolem CN 27101929. Akcyza za olej zostanie zapłacona przez wraz z ceną towaru i wyszczególniona przez sprzedawcę na wystawionej fakturze. Następnie olej zostanie wyeksportowany na Ukrainę. Wskazany kod CN nie jest wymieniony w wykazie paliw ciekłych, którymi obrót wymaga koncesji.

Czy w związku z eksportem oleju na Ukrainę prowadzącemu działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, który zapłacił akcyzę wraz z fakturą za olej, przysługiwać będzie prawo do żądania zwrotu zapłaconej akcyzy? Jeśli tak to proszę o podanie warunków ubiegania się o zwrot (tj. termin, organ właściwy itp.). Czy w związku z wnioskiem o zwrot trzeba rejestrować się do akcyzy? Dodatkowo proszę o podanie zestawu dokumentów jakie trzeba załączyć do wniosku o zwrot akcyzy. Proszę też o info czy na fakturze wystawionej nabywcy z Ukrainy trzeba podawać wartość akcyzy, czy tylko ma być cena za sam olej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX