Czy w związku z art. 15h specustawy COVID-19 należy dokonać uchylenia wydanych decyzji, a następnie przyjąć nowe wnioski i przyznać świadczenia na podstawie nowo wydanych decyzji od czerwca 2020 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba miała przyznane zasiłek rodzinny z dodatkiem na rehabilitację, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny w związku z faktem, iż córka miała orzeczoną niepełnosprawność od urodzenia ze wskazaniami w pkt 7 i 8. Orzeczenie o niepełnosprawności córki straciło moc 10-04-2020 r.

Zatem na podstawie art. 15h ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zmieniliśmy decyzje w części dotyczącej okresu przyznania świadczeń do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dnia 02-06-2020 r. osoba dostarczyła nowe orzeczenie córki z dnia 22-05-2020 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Czy w tej sytuacji, robimy coś z tymi decyzjami przedłużającymi okres przyznania świadczeń?

Czy może piszemy do strony jakieś pismo informujące, że np. ww. świadczenia zostały przedłużone tylko do 22-05-2020 r. (dzień wydania nowego orzeczenia)?

Czy może nic nie robimy, przyjmujemy nowe wnioski i wydajemy nowe decyzje i przyznajemy świadczenia od czerwca 2020 r.?

Jaka jest właściwa procedura postępowania w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX