Czy w zakresie prywatnego wynajmu nieruchomości podatnik stał się podatnikiem VAT i powinien kwoty uzyskiwane z wynajmu... - OpenLEX

Czy w zakresie prywatnego wynajmu nieruchomości podatnik stał się podatnikiem VAT i powinien kwoty uzyskiwane z wynajmu wykazywać w deklaracji VAT-7?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Małecki Paweł
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2012 r.

PYTANIE

W kwietniu 2011 r. nabyłem nieruchomość użytkową, którą wynajmuję spółce z o.o., w której jestem wspólnikiem. Wyżej wymieniony najem opodatkowuję jako dochód z innych źródeł i opłacam podatek ryczałtowy. Od stycznia 2012 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi medyczne. Nie mam we wpisie do ewidencji wynajmu nieruchomości. Działalność opodatkowuję podatkiem liniowym.

Czy w zakresie prywatnego wynajmu ww. nieruchomości stałem się podatnikiem VAT i powinienem kwoty uzyskiwane z wynajmu wykazywać w deklaracji VAT-7?

Czy ww. najem korzysta ze zwolnienia przedmiotowego?

Czy jeśli kwota najmu nie przekracza w roku 150.000 zł, jestem zobligowany do oddawania do urzędu skarbowego VAT?

Jeśli jestem podatnikiem VAT z tytułu wynajmu: to czy jestem nim od początku, tj. od kwietnia 2011 r., czy też dopiero w momencie założenia w styczniu 2012 r. działalności?

Co determinuje to, że w związku z prywatnym najmem jestem podatnikiem VAT? A może najem prywatny to tylko najem lokali mieszkalnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?