Czy w zakresie kontroli utrzymania czystości i porządku w gminie urząd musi informować właściciela nieruchomości o przeprowadzanej kontroli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Pracownicy urzędu przeprowadzają wyrywkowe wizje lokalne w zakresie kontroli przestrzegania przez właścicieli nieruchomości selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W trakcie jednej z nich stwierdzono wystąpienie odpadów zmieszanych w pojemniku przeznaczonym do zbierania odpadów selektywnych obsługującym budynek wielomieszkaniowy będący w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej oraz gromadzenie odpadów wielkogabarytowych przy wiacie śmietnikowej poza terminami określonymi w regulaminie UCiP. Po wystosowaniu pisma do spółdzielni, w którym zwrócono uwagę na stwierdzone nieprawidłowości, spółdzielnia zakwestionowała przeprowadzenie w takiej formie kontroli - twierdząc, że zgodnie z przepisami ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. powinna być poinformowana o fakcie przystąpienia do kontroli oraz, że kontrola pojemników powinna być przeprowadzona przy współudziale właściciela nieruchomości. Dodatkowo stwierdziła, że w regulaminie UCiPwG nie ma przepisów zabraniających gromadzenia odpadów wielkogabarytowych na terenie prywatnym poza wyznaczonymi terminami wywozu.

Czy rzeczywiście w zakresie kontroli przestrzegania przepisów ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g. i wydanego na jej podstawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, urząd musi informować właściciela nieruchomości o przeprowadzanej kontroli?

Czy nie można ukarać właściciela za gromadzenie odpadów poza wyznaczonymi terminami z przepisów u.u.c.p.g.?

Nakazanie usunięcia odpadów w trybie art. 26 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach jest nierealne, ponieważ odpady zbierane są co miesiąc - więc urząd nie zdąży wydać decyzji w tym zakresie (przy stosowaniu ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.). A pomimo tak dużej częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych i możliwości bezpłatnego przyjmowania w PSZOK, pozostawianie mebli pod wiatami czasem kilka dni po wykonanej zbiórce jest nagminne i dużo mieszkańców domaga się respektowania terminów zbiórek.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX