Czy w wyniku zawiadomienia, że właściciel nieruchomości rolnej wykonał własne ujęcie wody ze studnią o głębokości powyżej 30 m i poborem przekraczającym 5 m³ na dobę, starosta powinien wszcząć postępowanie w sprawie likwidacji tego urządzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2015 r.

PYTANIE

Wodociągi zawiadomiły starostę, że właściciel nieruchomości rolnej wykonał własne ujęcie wody (w sąsiedztwie studni głębinowych wodociągów). Wodociągi zawiadomiły jednocześnie, że głębokość studni prawdopodobnie przekracza 30 m, natomiast pobór wód będzie wyższy niż 5 m3 na dobę. Oszacowanie to wodociągi wywodzą z informacji uzyskanej od właściciela, że posiada on ponad 100 szt. bydła, blisko 100 szt. owiec, konie i inny drobny inwentarz odnosząc powyższe do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.

Jak w zaistniałej sytuacji powinien postąpić starosta?

Czy powinien wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne, na podstawie art. 64a ust. 5 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., a w zależności od zgromadzonych dowodów orzec o likwidacji urządzenia na podstawie art. 64a ust. 5 pr. wod. lub umorzyć postępowanie (w przypadku gdy właściciel nieruchomości dowiedzie, że studnia ma głębokość mniejszą niż 30 m, a zużycie wody jest mniejsze niż 5m3)?

Czy też na obecnym etapie, nie wszczynając postępowania, należy zwrócić się do właściciela o złożenie wyjaśnień, a w przypadku gdy właściciel nieruchomości dowiedzie, że studnia ma głębokość mniejszą niż 30 m, a zużycie wody jest mniejsze niż 5 m3, nie wszczynać postępowania (w przeciwnym wypadku wszcząć postępowanie administracyjne, o którym mowa wyżej)?

Czy też należałoby w zaistniałej sytuacji zastosować inny tok postępowania?

Jeśli tak, to jaki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX