Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 8 października 2016 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2015 r.

PYTANIE

Spółka nasza posiada zobowiązania z tytułu dostaw i usług wobec naszego udziałowca, którym jest firma z Włoch. Mamy zamiar dokonać konwersji zobowiązań z tytułu dostaw na pożyczkę.

Czy w wyniku zamiany zobowiązań z tytułu dostaw na pożyczkę dojdzie do umorzenia naszych zobowiązań, a w związku z tym powstanie przychód podatkowy?

Po jakim kursie należy przeliczyć pożyczkę na złote polskie - historycznym, z dnia powstania zobowiązania z tytułu dostaw czy z dnia dokonania konwersji?

Czy w tym przypadku mamy w ogóle do czynienia z pożyczką w rozumieniu art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego?

Czy sytuacja zmieni się, jeśli spółka dokonała konwersji zobowiązania wobec byłego udziałowca?

Wszak nie dochodzi do wydania pieniędzy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?