Czy w wycenie stosowanej do obliczenia renty planistycznej rzeczoznawca ma możliwość posługiwania się transakcjami tylko przez danego właściciela gruntu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Szałkiewicz Marek
Odpowiedzi udzielono: 25 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ, na terenie którego uchwalono MPZP, pobiera w tym konkretnym przypadku opłatę zwaną rentą planistyczną w wysokości 30% od wzrostu wartości nieruchomości. Do ustalenia wartości nieruchomości niezbędne jest ustalenie wartości nieruchomości sprzed dnia uchwalenia planu, jak i po dniu uchwalenia panu. Organ zobowiązany jest opierać swoją decyzję w sprawie wysokości renty planistycznej o opinię osoby uprawnionej do takiej wyceny -rzeczoznawcy majątkowego. Wycena nieruchomości odbywa się głównie o transakcje dokonane, ale nie tylko.

Wycena sprzed sprzed dnia uchwalenia planu jaki obejmuje czas tzn. jak daleko wstecz, pół roku, rok czy może więcej?

Czy rzeczoznawca może analizować biorąc pod uwagę transakcje dokonane, i czy np. wizja lokalna, dostępne media, bliskość do szkoły, przystanku, najbliższego większego miasta, skomunikowanie, bliskość do lekarza brane są pod uwagę przy takiej wycenie?

Czy na wycenę ma wpływ określenie działki w ewidencji gruntów jako rolna, pomimo że w najbliższym sąsiedztwie są domy jednorodzinne, wydane wcześniej przez gminę warunki zabudowy, dodam, że samo uchwalenie planu nie zmienia zaszeregowanie działki z rolnej na budowlaną?

Wycena po uchwaleniu planu, późniejszą różnica w wartości przed i po.

Czy w wycenie stosowanej do obliczenia renty planistycznej rzeczoznawca ma możliwość posługiwania się transakcjami tylko przez danego właściciela gruntu, czy powinien uwzględnić wszystkie transakcje dokonane przez różnych właścicieli w danym obrębie/dzielnicy/parceli, w danym czasie uśredniając kwoty tych transakcji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX