Czy w trakcie przebywania osoby w DPS kierownik ośrodka, może wystąpić do właściwego sądu rodzinnego o skierowanie do DPS bez zgody tej osoby?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba została skierowana, a następnie umieszczona w domu pomocy społecznej za jej zgodą na podstawie decyzji administracyjnych z powodu niepełnosprawności niezwiązanej ze zdrowiem psychicznym.

W trakcie pobytu tej osoby w DPS dyrektor ww. DPS wystąpił do kierownika Ośrodka, który skierował tę osobę do DPS z żądaniem przeniesienia do DPS dla osób chorych psychicznie, wskazując na jej zaburzenia psychiczne i załączając zaświadczenie lekarskie to potwierdzające. W związku z takim stanem faktycznym powstała wątpliwość, czy osoba przebywająca w DPS przebywa tam aktualnie na podstawie swojej świadomej zgody, czy też jej aktualny pobyt obarczony jest brakiem świadomej zgody.

Czy w trakcie przebywania osoby w DPS kierownik ośrodka, który wydał ww. skierowanie do DPS w formie decyzji administracyjnej, na podstawie art. 39 ustawy z 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego lub innej podstawie prawnej (jakiej?) może wystąpić do właściwego sądu rodzinnego o skierowanie do DPS bez zgody tej osoby?

Jeżeli kierownik nie może wystąpić z ww. wnioskiem do sądu, to w jaki sposób zalegalizować pobyt tej osoby w DPS zakładając, że aktualnie brak jest jej świadomej zgody na kontynuowanie pobytu?

Uzupełnienie treści pytania:

Co zrobić w sytuacji, gdy mieszkaniec DPS wyraża zgodę na przeniesienie do innego DPS, ale jest wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że jest chory psychicznie i jego aktualna zgoda na przeniesienie najprawdopodobniej nie jest świadoma?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX