Czy w sytuacji wyburzenia budynków, objętych zwolnieniem podatkowym z tytułu pomocy regionalnej inwestycyjnej, korzystający powinien dokonać zwrotu udzielonej pomocy publicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 9 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej obliczaną w stosunku do rzeczowych aktywów trwałych i WNiP. Zgodnie § 12 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów inwestycja w przypadku MŚP powinna być utrzymana co najmniej 3 lata. Inwestycja obejmowała zakup działki wraz z budynkami i zakup urządzeń produkcyjnych, co stanowiło koszty kwalifikowane projektu. Termin zakończenia ustalono na grudzień 2020 r. W kwietniu 2021 r. czyli przed upływem 3 lat od zakończenia inwestycji podatnik wyburzył wszystkie budynki podlegające zwolnieniu, a urządzenie produkcyjne przeniósł do wynajmowanego pomieszczenia.

Czy w tym przypadku można uznać, że podatnik nie dotrzymał warunków zwolnienia i powinien zwrócić kwotę zwolnienia za cały okres? Czy wyburzone budynki w tym przypadku będą stanowiły koszt kwalifikowany inwestycji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX