Czy w sytuacji odprowadzania wód opadowych do cieku naturalnego wnioskodawca powinien przedstawić charakterystykę odbiornika wód poprzez podanie charakterystycznych przepływów, profili podłużnych i poprzecznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2019 r.

PYTANIE

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w celu uregulowania zasad korzystania z wód i powinno uwzględniać wpływ planowanej działalności na stan środowiska gruntowo-wodnego. W tej sytuacji charakterystyka odbiornika ścieków lub wód opadowych jest niezbędna do dokonania przez organ wydający decyzję oceny w zakresie możliwości udzielenia takiego pozwolenia. W ramach tej oceny należałoby sprawdzić, czy odbiornik jest w stanie przyjąć wnioskowane ilości wód/ścieków. O ile przepis art. 409 ust. 1 pkt 5 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod. wymaga zamieszczenia w operacie wodnoprawnym "charakterystyki odbiornika ścieków objętego pozwoleniem wodnoprawnym", o tyle wody opadowe zostały wyłączone z katalogu ścieków.

Czy w sytuacji odprowadzania wód opadowych do cieku naturalnego wnioskodawca powinien przedstawić charakterystykę odbiornika tych wód poprzez podanie charakterystycznych przepływów, profili podłużnych i poprzecznych?

Przepis art. 409 ust. 1 pkt 4 pr.wod. wymaga zamieszczenia "charakterystyki wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym".

Czy wodami tymi są tylko odprowadzane wody opadowe czy też wody odbiornika (cieku naturalnego)?

W przypadku obiektów hydrotechnicznych muszą one spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Środowiska z 20.04.2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2007 r. nr 86 poz. 579), z którego wynika konieczność określenia rzędnych wód miarodajnych i kontrolnych, a więc charakterystyka cieku. Podobnie dla obiektów mostowych (wyniesienie nad określone rzędne wód płynących). Artykuł 409 ust. 1, 2, 4, 6 pr.wod. nie wskazuje konkretnych parametrów odbiornika, jakie powinny zostać określone.

Może w tej sytuacji to właściciel odbiornika (dla wód płynących Wody Polskie, dla rowu właściciel/e rowu) powinien posiadać takie dane i jako strona zająć stanowisko odnosząc się do możliwości lub braku możliwości przyjęcia ścieków/wód?

Co w sytuacji wprowadzania wód opadowych do gruntu (określenie chłonności gruntu, poziomów wód gruntowych)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX