Czy w sytuacji, gdy strona przez kilka lat nie ujawniała dochodu organ powinien podjąć postępowanie w sprawie nienależnie pobranych świadczeń z pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2017 r.

PYTANIE

Osoba przez 10 lat korzystając z pomocy społecznej zatajała źródło dochodu, którym była renta. Obecnie zostało ujawnione, iż osoba posiadała ten dochód. W początkowych latach, gdy klienci nie musieli składać oświadczeń, ww. osoba nie przedłożyła nigdy zaświadczenia ani decyzji o rencie, do wywiadu środowiskowego też nie ujawniła tego faktu. W kolejnych latach, gdy wprowadzono możliwość odbierania oświadczeń od klientów, ww. też nie pisała o swoim źródle dochodu.

Czy organ wznawiając postępowanie administracyjne w opisanym przypadku powinien powołać się na art. 145 § 1 pkt 1 k.p.a. czy art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a.?

W jakim okresie w tym przypadku mamy żądać zwrotu, w przypadku gdy osoba będzie miała przekroczenie dochodu w przeciągu tych 10 lat?

Czy przy zakończonych decyzjach można jedynie wznowić postępowanie administracyjne i jeśli przy wznowieniu postępowania w oparciu o art. 145 paragraf 1 pkt. 5 k.p.a. w kolejnych decyzjach o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia należy żądać zwrotu za okres 5 lat zgodnie z art. 146 k.p.a. czy za okres 10 lat zgodnie z art. 104 ust. 7 u.p.s.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX