Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Szczupaczyński-Dotryw Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca prowadzi działalność w Polsce. Zatrudnia pracowników, którzy wykonują pracę na terenie Niemiec. Pracownik do lutego 2013 r. miał odprowadzany podatek w Polsce. Od marca zdecydował, że w danym roku przekroczy 183 dni i chce od razu odprowadzać podatek niemiecki chociaż jeszcze nie przekroczył progu 183 dni. Od marca pracodawca od pensji odprowadzał podatek niemiecki. Jednak okazało się, że pracownik nie przekroczył 183 dni. Pracodawca wystawiając na koniec roku PIT-11 oraz PIT-4R nie uwzględnił podatku, który był zapłacony w Niemczech jak i nie wykazał tych dochodów.

Czy w takiej sytuacji powinien naliczyć podatek polski i zapłacić go do urzędu skarbowego, czy też pracownik zapłaci ten podatek w rozliczeniu rocznym?

Jeżeli tak, to czy trzeba wykonywać korektę PIT-11 i wykazać dochód za cały rok, ale w kwocie należnej zaliczki pokazać tylko podatek od stycznia do lutego?

Czy pracodawca powinien również dokonań korekty PIT-4R i wykazać należną zaliczkę od marca mimo, że podatek nie został zapłacony (i nie zostanie zapłacony jak pracownik zapłaci ten podatek w rozliczeniu rocznym)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?