Czy w sytuacji, gdy gmina posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa, to do środków trwałych gminy należy zaliczyć prawo wieczystego użytkowania gruntu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy gmina powinna dokonywać odpisów umorzeniowych zgodnie z ustawą o rachunkowości od prawa użytkowania wieczystego gruntu należącego do Skarbu Państwa?

Gmina ponosi opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. W polityce rachunkowości ma zapis, że stawki odpisów umorzeniowych są określane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (jak dla amortyzacji). W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych prawo użytkowania wieczystego gruntu traktowane jest jako wartość niematerialna i prawna i nie dokonuje się od niego odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w ustawie o rachunkowości prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowi środek trwały.

Czy w związku z tym gmina powinna dokonywać odpisów umorzeniowych od środka trwałego w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu należącego do Skarbu Państwa?

Czy powinna wpisać to prawo do ewidencji środków trwałych?

Czy gmina powinna zmienić politykę rachunkowości, a jeśli tak to w jaki sposób (np. poprzez wskazanie, że w przypadku gdy dane prawo zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych nie podlega amortyzacji to stawki odpisów umorzeniowych ustalane są w określony sposób i opisać jak są określane)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX