Czy w sytuacji, gdy dostęp do drogi publicznej dla danej inwestycji odbywa się po drodze wewnętrznej - właściciele powinni być stronami postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy po nowelizacji ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. i zmianie definicji obszaru oddziaływania (która miała na celu zawężenie katalogu materialnych norm prawnych określających rzeczywiste oddziaływanie), w sytuacji, gdy dostęp do drogi publicznej dla danej inwestycji odbywa się przykładowo po drodze wewnętrznej (w których inwestor ma współudział) bądź po działce, dla której inwestor ma ustaloną służebność przechodu i przejazdu - czy właściciele ww. działek powinni być stronami postępowania w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę?

Obecnie, przez obszar oddziaływania należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu. Czytając literalnie zmianę legalnej definicji, należy uznać, że przesłanki, które pojawiały się przy poprzedniej definicji w ramach różnorakich interpretacji sądów administracyjnych optujących za immisjami (art. 140 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740) - dalej k.c.), są w tym momencie niebyłe i nieaktualne. W ocenie pytającego, regulacje korzystania z części wspólnych zapewniających dostęp do drogi publicznej mają unormowania stricte cywilistyczne i nie rzutują na określanie kręgu stron w trybie art. 28 ust. 2 pr. bud.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX