Czy w sytuacji cesji uprawnień z leasingu mamy cały czas do czynienia z umową leasingu w rozumieniu przepisów podatkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna zawarła umowę leasingu opearcyjnego na samochód osobowy. Umowa została zawarta na 48 miesięcy. Po 30 miesiącach na podstawie umowy cesji w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy wstąpiła spółka jawna osób fizycznych. Żadne inne postanowienia umowne nie uległy zmianie.

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w serwisie VGK, zarówno pierwszy, jak i drugi leasingobiorca będą mogli zaliczać raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów. Istotne jest bowiem, na jaki okres została pierwotnie zawarta umowa leasingu, a nie przez jaki okres przedmiot leasingu będzie użytkowany przez każdego z kolejnych leasingobiorców.

Natomiast zgodnie z wyjaśnieniami uzyskanymi w Krajowej Informacji Podatkowej wynika, że drugi leasingobiorca będzie mógł jedynie potraktować umowę jako najem, gdyż w jego przypadku użytkowanie przedmiotu leasingu będzie trwało tylko 18 miesięcy, zatem mniej niż 40% normatywnego okresu amortyzacji przewidzianego dla samochodów osobowych.

Które ze stanowisk jest prawidłowe i dlaczego?

Czy jeżeli założyć prawidłowość stanowiska KIP, możliwe jest aneksowanie okresu trwania umowy, tak żeby nowy leasingobiorca użytkował przedmiot leasingu przez przynajmniej 24 miesiące - chodzi nie o swobodę kształtowania postanowień umowy między stronami, ale o podatkowy aspekt takiej operacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX