Czy w świetle przepisów o finansach publicznych, jednostka budżetowa może wykonywać prace remontowe na nie swojej części majątku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy jednostką budżetową. Zajmujemy się administrowaniem lokalami stanowiącymi własność gminy. Między innymi posiadamy w administrowaniu budynek stanowiący współwłasność z osobą prawną (75% gmina, 25% przedsiębiorstwo X). Administracją tego budynku (sprzątanie, śmieci itp.) zajmuje się każdy właściciel w swojej części osobno. We własnym zakresie mamy dokonać, nie zatrudniając firm zewnętrznych, remontu dachu całego budynku. Nie prowadzimy ewidencji kosztów według miejsca powstania - zespołu 5. Nie prowadzimy kartotek ewidencji czasu pracy pracowników. Wszystkie koszty - dotyczące wynagrodzeń, zakupu materiałów itp. - ewidencjonowane są jako całość na kontach zespołu 4. (w odpowiedniej klasyfikacji budżetowej). Chcemy spisać porozumienie o współfinansowaniu przez przedsiębiorstwo X przeprowadzonego remontu.

Czy w świetle przepisów o finansach publicznych, jednostka budżetowa może wykonywać prace remontowe na nie swojej części majątku?

Czy w związku z brakiem możliwości przeprowadzenia dokładnej kalkulacji poniesionych kosztów (wynagrodzeń i pochodnych, zużycia materiałów, energii itp.) możliwe jest zastosowanie średnich cen kosztorysowych obowiązujących w naszym województwie?

Czy powinniśmy przedsiębiorstwo X obciążyć tytułem udziału w kosztach remontu fakturą VAT?

Czy mając na uwadze to, że nie będzie to typowe refakturowanie kosztów, to czy jako jednostka budżetowa możemy dokonywać sprzedaży usług remontowych?

W jaki sposób zaewidencjonować (udokumentować) koszty przeprowadzonego remontu, aby nie narazić się na sankcje naruszenia dyscypliny budżetowej?

Czy w przypadku gdyby okazało się, że refundacja obliczona na podstawie średnich cen kosztorysowych przewyższa koszty faktycznie poniesione, może to potraktować np. jako darowiznę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX