Czy w świetle ostatniego orzecznictwa Sądu Najwyższego prawidłowo zostało określone miejsce pracy kierowców zatrudnionych w firmie budowlanej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lutego 2022 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z umowami o pracę, miejsce pracy kierowców zatrudnionych w naszej spółce zostało wskazane jako obszar w promieniu 70 km od siedziby naszej spółki. Z uwagi na to, że nasza spółka działa w branży budowlanej, miejsce pracy kierowców zostało określone w ten sposób, aby rozgraniczać sytuacje, kiedy wykonywanie pracy poza ww. obszarem wymaga odbycia noclegu poza miejscem ich zamieszkania w odróżnieniu od przypadków, kiedy praca powierzona pracownikowi może zostać wykonana w ramach zwyczajnych godzin pracy. W naszym rozumieniu podróż służbowa wiąże się z incydentalnością wyjazdów służbowych poza obszar wskazany powyżej, kiedy to odbywają się one jedynie kilka razy w miesiącu. Niejasne pozostaje jednak, jak właściwie należy rozumieć incydentalność podróży służbowych naszych kierowców.

Czy odnosi się to do częstotliwości ich wyjazdów poza obszar wskazany w umowie o pracę, czy raczej do charakteru ww. wyjazdów określonego przez ich cel?

Zdarza się bowiem, że pracownicy ci kierowani są poza granice naszego kraju. Wyjazd taki trwa niejednokrotnie kilka dni i zdarza się niekiedy kilka razy w miesiącu, by z kolei w następnym miesiącu nie mieć w ogóle miejsca.

Czy wyjazdy poza ten obszar wymagające od pracownika odbycia noclegu poza miejscem zamieszkania mogą być uznane za podróż służbową?

Czy diety i ryczałty za noclegi wypłacane pracownikom podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek ZUS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX