Czy w stosunku do 2019 r. prewspółczynnik obliczony w inny sposób niż wskazany przepisami wykonawczymi, gmina może uwzględnić tylko w ramach korekty rocznej dokonywanej na początku 2020 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2019 r.

PYTANIE

Gmina prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odbioru ścieków. Gmina zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem czy może odliczać podatek naliczony od ponoszonych wydatków za pomocą określenia proporcji, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) - dalej u.p.t.u. opartego na kryterium udziału rocznego obrotu z transakcji opodatkowanych w całkowitym rocznym obrocie gminy z działalności w zakresie wodociągów i kanalizacji. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi uznał, że Gmina nie może stosować innego sposobu ustalania proporcji niż wymieniony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17.12.2015 r. Gmina odwołała się do NSA, który uchylił interpretację Dyrektora wskazując, ze Gmina może stosować inne klucze ustalania proporcji. Proporcja według rozporządzenia wynosiła 8% i takim wskaźnikiem odliczaliśmy VAT w roku 2019, według klucza obrotowego proporcja wynosi 99%. Poprawioną interpretację przez Dyrektora KIS otrzymaliśmy we wrześniu.

Żeby odzyskać różnice wynikającą z tych proporcji powinniśmy złożyć korektę deklaracji za każdy miesiąc 2019 roku, czy odliczyć dopiero w deklaracji za styczeń 2020 roku dokonując rocznej korekty stosowanej proporcji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX