Czy w stanie epidemii pracodawca może żądać od pracowników wielokrotnego stosowania fartucha ochronnego bez dezynfekcji po... - OpenLEX

Czy w stanie epidemii pracodawca może żądać od pracowników wielokrotnego stosowania fartucha ochronnego bez dezynfekcji po poprzednim użytkowniku?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na jednym ze stanowisk produkcyjnych, gdzie w procesie stosuje się substancje chemiczną, jest zapewniony fartuch przedni do ogólnego zastosowania przez pracowników. Fartuch jest zakładany na odzież roboczą. Praca na tym stanowisku jest realizowana codziennie na trzech zmianach i fartuch użytkują różne osoby z danego obszaru. Z uwagi na ogłoszony stan epidemii, pracownicy nie chcą użytkować fartucha udostępnionego dla wszystkich.

Czy w czasie epidemii może być użytkowany przez pracownika środek ochrony (ochronny fartuch przedni), który na wcześniejszej zmianie (trwającej 8 godz.) był stosowany przez innego pracownika i nie jest dezynfekowany?

Czy w tej sytuacji występuje ryzyko zarażenia i jak duże może być to ryzyko?

Jakie działania powinien wdrożyć pracodawca, aby uniknąć ryzyka zakażenia, jeśli takie występuje przy zastosowaniu wspólnego fartucha?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX