PYTANIE
Jesteśmy jednostką budżetową, która jest zobligowana corocznie płacić podatek od nieruchomości. Plan paragrafu 4480 zabezpiecza nasze potrzeby w tym zakresie - około 40.000 zł. W wyniku zawarcia umowy z przedsiębiorstwem przywięziennym, kwota deklaracji podatku od nieruchomości wzrosła prawie 4-krotnie do wysokości około 180.000 zł. Tak wysoka kwota wynika z faktu prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo w użyczonych zasobach. Umowa zawarta z przedsiębiorstwem zobowiązuje je do zwrotu podatku w części przypadającej na przedmiot użyczenia. Obciążamy przedsiębiorstwo fakturą za dodatkowo poniesione koszty, którą księgujemy na uznanie kosztów (na kontach 201/400), które można porównać z obciążeniem kosztów wynikającym z deklaracji podatkowej (księgowanie deklaracji 400/225). Poprzez porównanie kosztów możemy określić urealnioną wartość podatku od nieruchomości, którą ma zapłacić jednostka budżetowa i na którą ma pokrycie w planie.
Czy w sprawozdawczości miesięcznej należy przedstawić realne zobowiązania poprzez kompensatę należności i zobowiązań czy zobowiązania wynikające z deklaracji, na które nie mamy pokrycia w planie?
Jak wykazać zaangażowanie w paragrafie 4480 w sytuacji, gdy plan nie zabezpiecza nam wydatków na deklarację zwiększoną w związku z ww. umową, ale zabezpiecza potrzeby jednostki z uwagi na prowadzoną działalność statutową?
ODPOWIEDŹ
Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację