Czy w sprawie świadczenia z funduszu alimentacyjnego należy prowadzić postępowanie wyjaśniające i działać zgodnie ze wskazaniami SKO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2021 r.

PYTANIE

W trakcie sprawy rozwodowej, ojciec dzieci otrzymał postanowienie o zasądzonych alimentach na dwójkę dzieci od matki dzieci, zabezpieczonych na czas trwania postępowania.

Na podstawie tego postanowienia Komornik Sądowy wydał zaświadczenie o bezskutecznej egzekucji, w związku z czym ojcu dzieci zostały przyznane i wypłacone świadczenia z funduszu alimentacyjnego od października 2020 r. na okres świadczeniowy 2020/2021.

W marcu 2021 r. do tutejszego Ośrodka wpłynęło postanowienie z dnia 29 września 2020 r. mówiące, że sytuacja się odwróciła – i to ojciec dziecka ma płacić alimenty do rąk matki. Ale dzieci stale mieszkały z nim, mimo postanowienia sądu, że mają być przy matce. W tym samym czasie, organ dowiedział się, że w październiku 2020 r. było postanowienie wstrzymujące postanowienie z września oraz o wyroku Sądu z dnia 31 grudnia 2021 r., który zasądza alimenty od ojca do rąk matki i miejsce pobytu dzieci – przy matce. Wyrok nie ma klauzuli wykonalności, bo ojciec dzieci odwołał się od niego.

Organ uchylił decyzję przyznającą ojcu świadczenia z funduszu alimentacyjnego, od której się odwołał do SKO. SKO dało organowi I instancji decyzję do ponownego rozpatrzenia. W trakcie trwania tej sytuacji, od dnia 19 kwietnia 2021 r. jedno z dzieci zamieszkało z matką, drugie pozostawało z ojcem.

Organ jest w trakcie ponownego rozpatrywania i skłania się do wydania decyzji uchylającej. Matka złożyła wniosek o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na dwójkę dzieci, zgodnie z zaświadczeniem komornika i na podstawie wyroku 4 czerwca 2019 roku.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić organ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX