Czy w składanym raporcie dotyczącym zanieczyszczenia powierzchni ziemi podmiot może wykorzystać badania z czerwca 2016 r., które zostały zrealizowane dla potrzeb sporządzenia raportu początkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy rozumieć przepis § 8 ust. 3 i § 14 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi - dalej r.s.p.o.z.?

Czy w składanym raporcie podmiot może wykorzystać badania z czerwca 2016 r., które zostały zrealizowane dla potrzeb sporządzenia raportu początkowego (raport nie został jeszcze złożony, a postępowanie administracyjne nie zostało wszczęte)?

Czy w świetle § 9 ust. 1 pkt 3 r.s.p.o.z. w każdym raporcie obligatoryjny jest pobór próbek z głębokości 0,00–0,25 m p.p.t.?

Czy w świetle § 9 ust. 1 pkt 7 lit. a r.s.p.o.z. konieczne jest określanie właściwości gleby z głębokości 0,00–0,25 m p.p.t. dla gruntów z grupy IV?

Czy w świetle § 8 r.s.p.o.z. dotyczących powierzchni, wlicza się powierzchnię zabudowy?

Co stanowi powierzchnię, o której mowa w § 8 r.s.p.o.z.?

Wiele zakładów ma blisko w 100% zabudowaną działkę. W znacznej części są to np. hale z technicznymi posadzkami, gdzie nie ma fizycznych możliwości (wjazd wiertni itp.) na dokonanie pobrania próby.

Co z powierzchniami utwardzonymi: betonem, kostką, asfaltem itp., gdzie przekrój poprzeczny drogi wraz z podbudową to kilkadziesiąt cm, a koszty pobierania prób byłyby bardzo wysokie?

Czy w przedmiotowych powierzchniach należy wykonywać odwierty? Są także zakłady, które zlokalizowane są na terenie wielokrotnie przekraczającym teren faktycznego korzystania z instalacji. Jak ustalić powierzchnię takiego zakładu?

Co z powierzchniami dopiero co zakupionymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX