Czy w rocznym sprawozdaniu Rb-27S za rok 2023 jednostka powinna wykazać należności krótkoterminowe pozostałe do zapłaty, których termin płatności przypada na rok 2024?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gąsiorek Krystyna
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w rocznym sprawozdaniu Rb-27S za rok 2023 jednostka powinna wykazać należności krótkoterminowe pozostałe do zapłaty, których termin płatności przypada na rok 2024?

Na koniec roku jednostka przeksięgowuje wartość należności, których termin płatności wynosi 12 m-cy od dnia bilansowego na konto 221 z konta 226 i ujmuje jako należności krótkoterminowe w świetle ustawy o rachunkowości. Zgodnie z instrukcją: sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, sprawozdanie Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego w kolumnie "Należności" wykazuje się: salda początkowe (należności pozostałych do zapłaty zmniejszone o nadpłaty), powiększone o kwoty przypisów należności z tytułu dochodów budżetowych, po zmniejszeniu ich o kwoty odpisów; jeżeli kwota nadpłat i odpisów przewyższa kwotę należności pozostałych do zapłaty i przypisów, to różnicę wykazuje się jako liczbę ujemną. W kolumnie tej wykazuje się również zaległości podatkowe zabezpieczone hipoteką. W kolumnie "Należności" nie wykazuje się należności długoterminowych; W ustawie o rachunkowości jest tylko zapis co to są należności krótkoterminowe – to takie które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Czy zatem na koniec roku w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie należności, należy wykazywać wartość należności, których termin płatności wynosi 12 m-cy od dnia bilansowego i zostały przeksięgowane na konto 221 i ujęte w bilansie jako należności krótkoterminowe w świetle ustawy o rachunkowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX