Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma (warsztat samochodowy) zatrudniła ucznia: umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego – przyuczenie, umowa od dnia 1 września 2015 r. na czas nieokreślony. Uczeń ma obowiązek przychodzić do pracy w poniedziałki i piątki. We wrześniu 2015 r. miał obowiązek przepracować 8 dni. Przepracował tylko 2 dni (11 i 14 września). W pozostałych dniach (4, 7, 18, 21, 25, 28 września) miał nieobecności nieusprawiedliwione.

Jak poprawnie obliczyć wynagrodzenie?

Czy należy podzielić miesięczne wynagrodzenie 154,20 zł na 8 dni (bo uczeń miał obowiązek pracować przez 8 dni w ciągu tego miesiąca) i wypłacić wynagrodzenie tylko za 2 przepracowane dni?

Czy może tak jak u innych pracowników wynagrodzenie przeliczyć we wrześniu na 22 dni robocze i wtedy u ucznia wziąć pod uwagę zarówno nieobecności w pracy, jak i w szkole?

Czy do obowiązków pracodawcy należy skontaktowanie się ze szkołą i uzyskanie informacji o innych nieobecnościach nieusprawiedliwionych w danym miesiącu?

Czy nieobecności nieusprawiedliwione w szkole wpływają na wynagrodzenie (a nieobecności usprawiedliwione przez rodziców)?

Czy w raporcie RSA należy uwzględnić z kodem 152 tylko nieobecności w pracy czy również nieobecności w szkole?

Czy w przypadku umowy o pracę w celu nauki zawodu (a nie przyuczenia) sytuacja będzie wyglądała tak samo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację