Czy w ramach zgłoszenia zamiaru budowy można zrealizować budowę zbiornika o pojemności użytkowej 400 m3 na płynne odchody zwierzęce do magazynowania gnojowicy na okres 6 miesięcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 marca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Czy w ramach zgłoszenia zamiaru budowy można zrealizować budowę zbiornika o pojemności użytkowej 400 m3 na płynne odchody zwierzęce do magazynowania gnojowicy na okres 6 miesięcy?

Zbiornik składa się z żelbetowej płyty dennej, ścian z elementów żelbetowych prefabrykowanych sprężonych linami stalowymi i opaski żelbetowej łączącej ścianę z płytą denną. Zbiornik przykryty będzie pokryciem typu lekkiego namiotowego. Można uznać, iż zbiornik posiada dno i ściany nieprzepuszczalne oraz szczelne przykrycie. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1c ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, w tym szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę. Ustawa pr. bud. nie zawiera definicji szczelnych zbiorników na gnojówkę i gnojowicę. Zgodnie z par. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 7.10.1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz.U. z 2014 r. poz. 81) - dalej r.w.t.b.r. zamknięte zbiorniki na płynne odchody zwierzęce stanowią budowlę rolniczą, a usytuowanie budowli rolniczych i projekt zagospodarowania działki lub terenu powinny być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku tego planu z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Wobec powyższego, czy zbiornik na odchody zwierzęce posiadający dno i ściany nieprzepuszczalne oraz szczelne przykrycie o pojemności 400 m2 można uznać za szczelny zbiornik na gnojówkę i gnojowicę i jego realizacja na działce siedliskowej możliwa jest w trybie zgłoszenia, czy też zbiornik taki powinien być traktowany jak budowla rolnicza, której budowa nie została zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX