Czy w ramach sprawowanego nadzoru nad pracownikami do obsługi kasy zapomogowo-pożyczkowej, pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wykonywania obsługi przez pracowników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Przy publicznym przedszkolu działa międzyzakładowa kasa zapomogowo - pożyczkowa (MKZP). Przedszkole świadczy pomoc MKZP zgodnie z par. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 19.12.1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy. Pomoc polega m.in. na: prowadzeniu księgowości i obsługi kasowej, dokonywania potrąceń na rzecz MKZP listach płac, odprowadzania wpłat na rachunek bankowy. Pracodawca do obsługi kasy zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, a koszty świadczonej pomocy na rzecz MKZP są refundowane przez innych pracodawców (przedszkola i szkoły).

Czy w ramach sprawowanego nadzoru nad pracownikami do obsługi kasy, pracodawca ma prawo kontrolować prawidłowość wykonywania obsługi przez pracowników, tj. wglądu do dokumentów księgowych i kasowych, prawidłowości dokonywania potrąceń, dostępu do danych osobowych członków kasy?

Czy pracodawca odpowiada za prawidłowość obsługi przez pracowników kasy czy może zarząd kasy i komisja rewizyjna?

Kto podpisuje zlecenia dokonania potrąceń na rzecz MKZP w listach płac? Czy dyrektor przedszkola czy zarząd kasy?

Czy pracodawca odpowiada jedynie za prawidłowość księgowania operacji finansowych na podstawie dokumentów dostarczonych przez pracowników kasy do księgowości i dokonywanych przez nich potrąceń w listach płac?

Czy w przypadku powstania centrum usług wspólnych i przejęcia do prowadzenia MKZP, centrum staje się pracodawcą, u którego działa MKZP czy pracodawcą jest nadal Publiczne Przedszkole a centrum świadczy jedynie usługi w zakresie zapewnienia obsługi MKZP?

Czy w przypadku powstania nieprawidłowości w rozliczeniach kasy odpowiada pracodawca czy może zarząd, komisja rewizyjna i związki zawodowe?

Jaka jest ogólna odpowiedzialność pracodawcy i jak powinien wyglądać nadzór ze strony pracodawcy i kontrola nad realizacją obowiązków powierzonych pracownikom w zakresie obsługi kasy?

Czy pomoc ze strony pracodawcy oznacza przejęcie w całości obowiązków określonych w par. 4 rozporządzenia i ponoszenie za nie pełnej odpowiedzialności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX