Czy w ramach kompetencji starosty jest ustalenie klasyfikacji odpadu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał zezwolenie na przetwarzanie odpadów polegające na rekultywacji zamkniętego już składowiska odpadów. Firma, która uzyskała zezwolenie posiada status zarządcy i uzyskała z Urzędu Marszałkowskiego decyzją rekultywacyjną. W trakcie prowadzonych prac rekultywacyjnych WWIOŚ przeprowadził kontrolę interwencyjną. Po kontroli WWIOŚ przesłał do starosty pismo oraz zdjęcia, na których widać odpady. Organ ten zwrócił się do starosty o podjęcie działań m.in. kontrolnych w celu weryfikacji kwalifikacji kodów znajdujących się w dokumentacji fotograficznej - w odniesieniu do ww. decyzji starosty. WWIOŚ uznał, że jego zdaniem do rekultywacji wykorzystany został inny odpad niż określono to w zezwoleniu. Nadmieniam, że pismo pokontrolne wpłynęło do starosty po 4 miesiącach od kontroli i w tym czasie prowadzone były prace rekultywacyjne. Starosta wyznaczył termin przeprowadzenia kontroli i udał się na składowisko. W dniu kontroli nie było już widocznej warstwy odpadów, których klasyfikacje zakwestionował WWIOŚ. Jednocześnie kontrolowany odmówił wykonania odkrywki (wykopu) (należałoby odkopać 2 m w dół). WWIOŚ ponownie napisał do starosty pytając, czy w tej sprawie skierowana zostanie sprawa do prokuratury (art. 225 ustawy z 6.06.1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1444), jakie działania starosta podjął w sprawie ustalenia stanu faktycznego oraz, czy zastosowany zostanie art. 26 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o.

Czy w ramach kompetencji starosty jest ustalenie klasyfikacji odpadu (w decyzji jest odpad 17 01 06, a zdaniem WWIOŚ to 19 12 12)?

Czy WWIOŚ ma prawo żądać dokonywania przez starostę klasyfikacji odpadu po 4 miesiącach od zakończenia kontroli, gdy wiadomo, że odpady te zostały przykryte kolejną warstwą?

Czy starosta powinien zażądać wykonania odkrywki w sytuacji, gdy można było przeprowadzić kontrolę na etapie, gdy problemowe odpady były widoczne (za późna inf. z WWIOŚ)?

Czy ponowne pytania WWIOŚ są zasadne?

Kto poniesie koszty wykopu, gdyby należało wykonać odkrywkę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX