Czy w przypadku wniosków o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów na gruntach Skarbu Państwa oddanych w użytkowanie wieczyste innym osobom lub podmiotom zachodzi konieczność występowania do SKO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 25 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592) - dalej u.z.u.o. spółka X wystąpiła do starosty z wnioskiem o zmianę zezwolenia na zbieranie odpadów. Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o. zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje, w drodze decyzji, organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów. Teren, na którym jest prowadzone zbieranie odpadów stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby fizycznej. Na wniosek starosty SKO wyznaczyło prezydenta miasta na prawach powiatu do prowadzenia postępowania w przedmiotowej sprawie (nie określiło jednak nowej właściwość organu – art. 25 i 26 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a.).

Który organ byłby właściwym w przypadku konieczności cofnięcia przedmiotowego zezwolenia, ewentualnego wykonania zastępczego obowiązku wynikającego z art. 47 ust. 5 u.o., a tym samym skorzystania z ustanowionego zabezpieczenia roszczeń?

Który organ powinien przechowywać zabezpieczenie roszczeń?

Czy w świetle przepisów u.o. oraz k.p.a., w przypadku wniosków o wydanie zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów na gruntach Skarbu Państwa oddanych w użytkowanie wieczyste innym osobom lub podmiotom, zachodzi konieczność występowania do SKO z wnioskiem o wyłączenie organu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX