Czy w przypadku wniesienia skargi do WSA organ właściwy w sprawie świadczeń rodzinnych może dokonać potrąceń nienależnie pobranych świadczeń z bieżących zasiłków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 5 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 15h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 zmieniono stronie decyzję w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego z pouczeniem, iż zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od 01.05.2020 do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

- Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał z platformy elektronicznej EKSMON informację o nowym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności Strony od 03.06.2020 r.

- Wszczęto postępowanie w sprawie nienależnie pobranych świadczeń.

- Wydano decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń i zwrocie.

- Strona odwołała się od tej decyzji.

- Decyzja SKO - utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.

Czy w przypadku złożenia skargi przez Stronę do WSA jako organ I instancji mamy potrącać nienależnie pobrane świadczenia z bieżących zasiłków i czy mamy obowiązek sprawdzić, czy strona wniosła skargę do Sądu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX