Czy w przypadku, w którym metale ciężkie przedostają się do ścieków przemysłowych z wody wodociągowej wymagane jest, żeby substancje te uwzględniać w pozwoleniu wodnoprawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zakładzie produkcyjnym wytwarzane są ścieki przemysłowe.

Przeprowadzono szczegółową analizę procesów, w których powstają ścieki - analiza ta wykazała, że w ściekach przemysłowych mogą znaleźć się azot amonowy, fosfor ogólny oraz fenole lotne. Niezależnie zlecono badania jakości ścieków pod kątem obecności w ściekach innych substancji szczególnie szkodliwych - wyniki badań wykazały, że w ściekach obecne są również (poza azotem amonowym, fosforem ogólnym i fenolami lotnymi) metale: cynk, cyna, miedź i tytan. Żadne z procesów powstawania ścieków nie mogą być przyczyną przedostawania się wymienionych metali ciężkich do ścieków.

Przypuszcza się, że metale ciężkie mogą przedostawać się do ścieków z wodą wodociągową. Zgodnie z opublikowanymi badaniami jakości wody przez dostawcę wody wodociągowej - w wodzie wodociągowej potwierdzono tylko obecność miedzi (pozostałe metale: cynk, cyna i tytan nie są objęte regulacjami w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia). Jednakże pobór próbek wody sieciowej został zrealizowany przez dostawcę wody bezpośrednio za stacją uzdatniania wody - stężenie miedzi było niższe niż to oznaczone w ściekach przemysłowych z zakładu.

Przypuszcza się, że wzrost stężenia miedzi w wodzie wodociągowej między stacją uzdatniania wody dostawcy wody a punktami czerpalnymi w zakładzie może nastąpić w wyniku przepływu wody przez rurociągi miedziane. W podobny sposób do wody sieciowej, a następnie do ścieków przemysłowych może dostawać się cynk.

Czy w przypadku, w którym metale ciężkie przedostają się do ścieków przemysłowych z wody wodociągowej wymagane jest, żeby substancje te uwzględniać w pozwoleniu wodnoprawnym na szczególne korzystanie z wód w zakresie wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innego podmiotu - ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX