Czy w przypadku ustalania prawa do zasiłku stałego powinno się wymagać od wnioskodawcy ustalenia kapitału początkowego oraz potwierdzenia decyzją ZUS, że nie ma on prawa do emerytury/renty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2021 r.

PYTANIE

Osoba ur. 1990 roku ma przyznany decyzją zasiłek stały z uwagi na niepełnosprawność.

Kontrola UW zarzuciła nam, że "w aktach sprawy brakuje decyzji ZUS o ustaleniu kapitału początkowego, co jest niezgodne z art. 107 ust. 5b pkt 4, pkt 9, pkt 14 i ust. 5d ustawy o pomocy społecznej".

Taką samą nieprawidłowość stwierdzono w przypadku osoby pobierającej zasiłek stały, ur. 1966 r., która złożyła oświadczenie, że "nie posiada prawa do świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS ani KRUS".

Czy w takim razie, w przypadku ustalania prawa do przyznania zasiłku stałego powinniśmy zawsze wymagać od wnioskodawcy ustalenia kapitału początkowego oraz potwierdzenia decyzją ZUS, że nie ma on prawa do emerytury/renty?

Czy my jako GOPS mamy prawo wystąpić do ZUS/KRUS z wnioskiem/zapytaniem, czy wnioskodawca ma prawo do świadczeń emerytalno-rentowych oraz o ustalenie kapitału początkowego?

Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna?

Jakie dokumenty dotyczące poprzednich okresów zatrudnienia i uprawnień emerytalno-rentowych są konieczne do ustalenia prawa do zasiłku stałego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX