Czy w przypadku usług transportowych rozliczanych w cyklicznych okresach obowiązek podatkowy powstaje z datą wykonania każdorazowej usługi, czy z ostatnim dniem cyklu rozliczeniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Spółka PL z o.o. świadczy usługi na rzecz podmiotu powiązanego znajdującego się poza granicami kraju (spółka duńska DK A/S). W umowie pomiędzy podmiotami rodzaj świadczonej usługi jest określony jako "usługa transportowa", a przyjęty okres rozliczeniowy to jeden miesiąc (faktury sprzedaży wystawiane są na koniec miesiąca zbiorczo za usługi wykonane za cały miesiąc). Faktury są wystawiane w walucie EURO. Spółka PL z o.o. nie posiada samochodów - wynajmuje je od tego samego podmiotu powiązanego, któremu świadczy usługi transportowe (spółka duńska DK A/S). Spółka PL z o.o. zatrudnia natomiast kierowców. Wystawiając faktury sprzedaży do powiązanej spółki DK A/S w celach controllingowych spółka PL z o.o. dzieli usługę na dwie faktury. Pierwsza faktura sprzedaży obejmuje refakturę kosztów najmu samochodów z kosztami ich remontów, ubezpieczenia itp. wraz z marżą. Druga faktura sprzedaży wystawiana jest na podstawie kosztów związanych z kierowcami tj. wynagrodzenia zatrudnianych kierowców, diety itp. powiększone o marżę.

Czy wystawiane faktury sprzedaży podlega przepisom dotyczących międzynarodowego świadczenia usług transportowych, czy przepisom o exporcie usług - wynajmu samochodów oraz wynajmu pracowników?

Jeżeli usługa podlegałaby jednak przepisom o wynajmie samochodów, to czy taką usługę opodatkować VAT w kraju stawką 23% ze względu na podział na fakturze usługi na przedziały czasowe nieciągłe, krótsze niz 30 dni (np. wynajem samochodu dnia 02-09.2019, 15-19.02.2019), czy wymieniony w umowie miesięczny okres rozliczeniowy uprawnia do traktowania usługi jako najem długoterminowy powyżej 30 dni?

Czy informacja w umowie o miesięcznym okresie rozliczeniowym jest wystarczająca i uprawnia do użycia kursu waluty z dnia poprzedzającego zakończenie okresu rozliczeniowego (tj. koniec miesiąca) nawet jeżeli na fakturze są wyszczególnione dni, w których kierowca odbywał podróż (np. 02-09.2019, 15-19.02.2019)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX