Czy w przypadku sprowadzenia autobusu, który nie będzie rejestrowany przez podatnika w Polsce, występuje obowiązek złożenia VAT-23 i zapłaty podatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 1 stycznia 2015 r. art. 103 ust. 6 i art. 105 u.p.t.u. zostały uchylone. Oznacza to, że nabywcy środków transportu z innego kraju Unii nie muszą składać wniosków VAT-24 o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty VAT-23. Z kolei organy podatkowe nie wydają już zaświadczeń VAT-25. Zniesiony został również obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od tych zaświadczeń. Jednak zgodnie z art. 103 ust. 3 oraz art. 99 ust. 10 u.p.t.u., nadal nabywcy środków transportu rozliczający WNT będą musieli składać do urzędu skarbowego informację w wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (VAT-23) oraz wpłacić podatek w ciągu 14 dniu od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak co w przypadku, gdy nabycie dotyczy towarów handlowych? Stan faktyczny: podatnik prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprowadzaniu autobusów z Niemiec. Sprowadzane autobusy są towarem handlowym. By móc tymczasowo (do czasu sprzedaży) ubezpieczyć pojazdy, podatnik musi taki autobus tymczasowo zarejestrować w kraju. Przed styczniem 2015 r. żądano od podatnika zaświadczenia VAT-25 przy tymczasowej rejestracji pojazdu. W związku ze zmianą przepisów, zaświadczenie z urzędu skarbowego nie jest już wymagane w urzędzie miasta.

Czy w dalszym ciągu podatnik jest zobowiązany do składania deklaracji VAT-23 oraz wpłacania podatku, pomimo iż jest to towar handlowy?

Czy w przypadku sprowadzenia autobusu, który nie będzie rejestrowany przez podatnika w Polsce (sprzedaż bezpośrednio po sprowadzeniu do kraju) występuje obowiązek złożenia VAT-23 i zapłaty podatku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX