Czy w przypadku śmierci pacjenta w szpitalu, rzeczy pacjenta oddane do depozytu, w tym dowód osobisty, można oddać osobie wymienionej w rozporządzeniu w sprawie depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, po odebraniu od niej w formie pisemnej oświadczenia, iż jest osobą uprawnioną do odebrania depozytu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku śmierci pacjenta w szpitalu, rzeczy pacjenta oddane do depozytu, w tym dowód osobisty, można oddać osobie wymienionej w § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, po odebraniu od niej w formie pisemnej oświadczenia, iż jest osobą uprawnioną do odebrania depozytu (jest np. małżonkiem), oraz sprawdzeniu jej tożsamości na podstawie odpowiedniego dokumentu stwierdzającego jej tożsamość (np. dowód osobisty), czy konieczne jest przedstawienie przez taką osobę innych dokumentów np. aktu małżeństwa?

Czy w sytuacji, gdy żadna z wymienionych w § 6 ust. 3 osób nie zgłasza się do szpitala, pacjent był osobą samotną i pochówku dokonuje dobrowolnie inna osoba (obca, np. sąsiad), a dowód osobisty zmarłego znajduje się w depozycie, dowód można wydać tej innej osobie, czy też można jedynie wydać kartę zgonu, a dowód przekazać do urzędu gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX