Czy w przypadku przyjęcia dziecka do szpitalnego oddziału ratunkowego szpitala (w którym nie ma izby przyjęć) i wykonaniu przez lekarza badań wstępnych, w wyniku których lekarz stwierdza brak wskazań do przyjęcia dziecka na oddział pediatryczny szpitala, konieczne jest również przeprowadzenie konsultacji dot. odmowy przyjęcia dziecka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 14 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z § 13 ust. 5 załącznika do rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem oddziału, jego zastępcą lub lekarzem kierującym tym oddziałem.

Czy przyjęcie dziecka do szpitalnego oddziału ratunkowego szpitala, w którym nie ma izby przyjęć ze skierowaniem lub bez skierowania, a następnie jego wypisanie z tego oddziału (po przeprowadzeniu badania przez lekarza, najczęściej lekarza oddziału pediatrycznego, który "schodzi" do SOR, aby zbadać dziecko i po wykonaniu ewentualnych badań, na podstawie których lekarz stwierdza brak wskazań medycznych do przyjęcia dziecka na oddział pediatryczny tegoż szpitala) oznacza przyjęcie dziecka do szpitala w rozumieniu powołanego wyżej przepisu, czy też nie i wymaga przeprowadzenia konsultacji, o którym mowa w tym przepisie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX