Czy w przypadku przekazania sprawy wydania decyzji o ustalenie opłaty adiacenckiej do ponownego rozpatrzenia mamy do czynienia z nowym postępowaniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 24 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku przekazania sprawy wydania decyzji o ustalenie opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej podziałem nieruchomości na wniosek właściciela, do ponownego rozpatrzenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze mamy do czynienia z kontynuacją wszczętego wcześniej i zakończonego nieprawomocną decyzją postępowania, czy jest to nowe postępowanie (przez którego wszczęciem organ powinien sprawdzić czy nie doszło do przedawnienia)?

Organ wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o ustalenie opłaty adiacenckiej w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Właściciele odwołali się od decyzji podnosząc wydanie decyzji w oparciu o nieaktualny operat szacunkowy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze zgadzając się co do tego, że operat powinien zawierać klauzule aktualizacyjne zgodnie z art. 156 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2020 r. poz. 65 ze zm.) - dalej u.g.n. przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Czy pogląd, że ponowne rozpatrzenie jest nowym postępowaniem (wcześniejsze zakończyło się nieprawmocną decyzją) przed organem pierwszej instancji i jako takie może być wszczęte w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca stała się ostateczna zgodnie z art. 98a ust. 1 u.g.n.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX