Czy w przypadku przejęcia spółki należy zmienić zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Doszło do połączenia podmiotu Y (spółka przejmowana) z podmiotem X (spółka przejmująca). Podmiot X wystąpił z wnioskiem do Burmistrza Miasta o zmianę zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych w zakresie danych podmiotu określonych w wydanym zezwoleniu w związku z dokonanym połączeniem (zezwolenie zostało wydane w 2016 r. dla podmiotu Y). Wraz z wnioskiem do Urzędu Miasta wpłynęło pismo o połączeniu spółek - cały majątek spółki przejmowanej został przeniesiony na spółkę przejmującą. Ponadto w piśmie tym stwierdzono, iż "następstwem sfinalizowanego połączenia wyżej wskazanych spółek jest ustanie bytu prawnego spółki przejmowanej (podmiot Y) z dniem ..... 2023 r.". Podmiot X, występujący o zmianę danych w zezwoleniu, powoływał się na art. 494 § 1 i § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - dalej k.s.h. Ponadto doszło do zmiany nazwy firmy, NIPu, REGONu, nr KRS oraz zmieniono adres siedziby.

Czy w powyższym przypadku należy dokonać zmiany zezwolenia pod kątem nowych danych podmiotu (oraz pobrać opłatę 10 zł), czy należy powiadomić podmiot o konieczności uzyskania nowego zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (i pobrać opłatę 107 zł)?

Czy w razie konieczności uzyskania nowego zezwolenia przez podmiot należy poprzednią decyzję wygasić przed wydaniem nowej decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX