Czy w przypadku prowadzenia budowy w miejscu zamieszkania pracownika pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2013 r.

PYTANIE

Pracownicy firmy budowlanej mają wpisane w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy: woj. warmińsko-mazurskie, woj. podlaskie. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości N, pracownicy zamieszkują w miejscowościach A, B. Miejscowości N, A, B położone są w promieniu 20 km od siebie na terenie woj. podlaskiego. Firma realizuje budowy na terenie całego kraju. Teren budowy znajduje się w województwach wskazanych jako miejsce pracy.

Czy nasze postępowanie jest prawidłowe, lub jakie powinno być w następujących przypadkach:

Pracownicy są dowożeni na teren budowy z N i odwożeni po pracy do N (siedziby). Dojazd na budowę, praca i powrót trwa do 12 godzin dziennie. Pracownikom nie są wypłacane diety. Koszty dojazdu i powrotu samochodem służbowym są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Dla pracowników nie stanowią przychodu (nie naliczamy składek ZUS i nie potrącamy podatku). Pracownicy stosują pracownicze podwyższone koszty uzyskania przychodów, gdyż miejscowości A, B znajdują się poza siedzibą firmy.

Czy w przypadku prowadzenia budowy w miejscu zamieszkania pracownika, np. A, pracownikowi również przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów?

Dojazd na budowę trwałby ponad 2 godziny dziennie. Pracownikom zakład zapewnia zbiorowe zakwaterowanie. Dojazd i powrót raz w tygodniu na koszt pracodawcy.

Czy w tym przypadku niezależnie od kwoty wydatkowanej jest ona wolna od podatku i nie oskładkowana ZUS?

Czy też tylko do kwoty 500 zł nie nalicza się składek ZUS i podatku, a kwotę powyżej 500 zł należy opodatkować i naliczyć składki ZUS?

Czy też w tym przypadku należy, niezależnie od wysokości kwoty zakwaterowania, naliczyć podatek i składki ZUS?

Czy dowóz i przywóz pracowników są również wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych i ZUS?

Jakie koszty uzyskania można zastosować dla pracownika: zwykłe czy podwyższone?

Diet nie wypłacamy; czy postępujemy prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX