Czy w przypadku postępowania w przedmiocie wypłaty odszkodowania za nieruchomość obciążoną hipoteką, organ może złożyć odszkodowanie do depozytu sądowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku prowadzonego postępowania w przedmiocie wypłaty odszkodowania za nieruchomość obciążoną hipoteką przejętą z mocy prawa na podstawie ustawy z 10.04.2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363) - dalej u.z.r.i.d. organ może złożyć odszkodowanie do depozytu sądowego?

Stan faktyczny: Na podstawie decyzji ZRID dokonano podziału nieruchomości w użytkowaniu wieczystym, na której zgodnie z wpisem w KW na prawie użytkowania wieczystego widnieje hipoteka umowna. Użytkownik wieczysty nie chce mimo wielu wezwań organu podać wysokości świadczenia głównego wierzytelności zabezpieczonej hipoteką wraz z odsetkami zabezpieczonymi tą hipoteką stosownie do art. 18 ust. 1i u.z.r.i.d. Wierzyciel hipoteczny znany Bank również nie chce podać wskazanej wartości, wskazując iż wymagana jest zgoda dłużnika. Organ nie może w przypadku odmowy udzielenia informacji przez wierzyciela oprzeć się wyłącznie na treści wpisu ujawnionego w księdze wieczystej wywłaszczonej nieruchomości - A. Monkiewicz, Wywłaszczenie nieruchomości obciążonej hipoteką bankową na cele związane z realizacją inwestycji drogowych, Monitor Prawa Bankowego 2016/2/76-87 (zawarte w odpowiedzi QA1018973).

Czy mają zastosowanie przepisy art. 133 ust. 2 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899) – dalej u.g.n.?

Na rzecz kogo wypłacić odszkodowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX