Czy w przypadku osoby niezwiązanej z branżą, która chciałaby przekwalifikować się zawodowo można skorzystać ze zwolnienia z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 18 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Spółka X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie "działalność w zakresie klubów i obiektów sportowych. Spółka planuje przeprowadzić szkolenie "Profilaktyka zdrowego ruchu dla pracowników biurowych i fizycznych". Szkolenie ma przeprowadzić fizykoterapeuta, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (z uprawnieniami mgr. fizykoterapii. Szkolenie przeprowadzone będzie na rzecz firm, które skorzystają z dofinansowania ze środków publicznych powyżej 75%:

1. trenerów personalnych, dietetyków, firmy zajmującej się ratownictwem medycznym i prowadzeniem szkoleń z tego zakresu,

2. jednej osoby niezwiązanej z branżą.

Czy spółka X korzystająca z usługi podwykonawcy może skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust 1 pkt. 29 lit c ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106) - usługa kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego?

W przypadku trenerów personalnych, dietetyków, firmy zajmującej się ratownictwem medycznym i prowadzeniem szkoleń z tego zakresu usługa szkolenia jest ściśle związana z branżą lub wykonywanym zawodem. Szkolenie ma na celu uaktualnienie wiedzy oraz podniesienie kwalifikacji. Zdaniem spółki można zastosować ww. zwolnienie.

Czy w przypadku osoby niezwiązanej z branżą, która chciałaby przekwalifikować się zawodowo można również skorzystać ze zwolnienia?

Czy wystarczy dofinansowanie powyżej 75% aby skorzystać ze zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX