Czy w przypadku obywatela Białorusi konieczna będzie informacja starosty w toku procedury uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Cudzoziemiec, ob. Białorusi posiada oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, ważne od dn. 01.10.2023 r. do dn. 30.09.2025 r. na stanowisku pracownik pozycjonowania stron internetowych, uprawniające do wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy. Podejmuje pracę w dn. 01.10.2023 r. na okres do dn. 31.12.2023 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony. W dniu 01.01.2024 r. zostaje zawarta umowa na czas nieokreślony. Nie zostaje wyrobione nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, ponieważ następuje przejście na umowę na czas nieokreślony, która jest korzystniejszą formą umowy i zgodnie z wytycznymi Urzędu Pracy jest to możliwe w ramach tego samego oświadczenia. W dniu 01.03.2024 r. pracownik występuje do wojewody dolnośląskiego w wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Czy informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy jest dokumentem niezbędnym zgodnie z ustawą o cudzoziemcach czy też pracownik jest zwolniony z jej przedstawienia w oparciu o par. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców?

Czy też fakt, że cudzoziemiec posiadał dwie różne umowy (na początku umowę na czas określony, potem umowę na czas nieokreślony) wyklucza go z możliwości zwolnienia z informacji starosty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX