Czy w przypadku noworodka urodzonego w szpitalu i poddawanego tam szczepieniu konieczne jest wypełnienie zaświadczenia ze wskazaniem daty i godziny badania przeprowadzonego przed tym szczepieniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 kwietnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Zgodnie z ustawą z 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniuzakażeń i choróbzakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239) wykonanie obowiązkowego szczepienia ochronnego jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego, zatem po przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym lekarz wydaje zaświadczenie ze wskazaniem daty i godziny przeprowadzonego badania.

Czy takie zaświadczenie należy również uzupełniać w przypadku oddziałów noworodkowych?

Każde dziecko przed zaszczepieniem jest badane przez lekarza, informacja o kwalifikacji wpisywana jest w dokumentacji medycznej noworodka.

Czy konieczne jest dodatkowo uzupełnianie zaświadczenia?

Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. poz. 2069) wskazują, że jest to dokumentacja medyczna zewnętrzna, czyli przeznaczona dla pacjenta.

Czy w tej sytuacji należy uzupełniać zaświadczenie o przeprowadzonym lekarskim badaniu kwalifikacyjnym (do każdego szczepienia) i wydawać wraz z wypisem opiekunowi dziecka, a w dokumentacji odnotować fakt wydania takiego zaświadczenia?

Biorąc pod uwagę, że zaświadczenie jest ważne 24 godziny od badania wydawanie dokumentu po np. kilkutygodniowej hospitalizacji noworodka, wydaje się nielogiczne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX