Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w zakresie handlu i gastronomii. W jednym z budynków na parterze znajduje się lokal gastronomiczny. Na piętrze zaś firma wynajmuje lokale mieszkalne. Stosuje w tym przypadku zwolnienie z VAT, które odrębnie wykazuje na deklaracji podatkowej. Wystawiane są w tym przypadku (najem) dla wszystkich faktury VAT. Stosowane jest zwolnienie z obowiązku rejestracji czynności za pomocą kasy rejestrującej. Firma przekształciła jeden z lokali mieszkalnych na lokal, w którym mają być świadczone usługi krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55.20?).

1) Czy w przypadku najmu mieszkań firma postępuje prawidłowo w odniesieniu do zwolnienia z VAT oraz zwolnienia z obowiązku z rejestracji za pomocą kasy?

2) Czy działalność usług krótkotrwałego zakwaterowania, którą ma podjąć w krótkim czasie jest zwolniona z kasy fiskalnej oraz, czy w każdym przypadku, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności etc., oraz przedsiębiorstw, obowiązuje w tym przypadku stawka podatkowa VAT w wysokości 8%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?